بیمه های مهندسی

پروژه های زیر بنایی عمرانی و صنعتی در كلیه مراحل ساخت، نصب و همچنین در دوره های نگهداری،‌ آزمایش و بهره برداری با خطرات گوناگونی مواجه هستند. بیمه های مهندسی، راهكاری برای انتقال این نوع ریسك ها و ایجاد آرامش و امنیت خاطر برای دست اندركاران پروژه‌هاست.

کالا، ماشین آلات و تجهیزات

این بیمه خسارتهای فیزیکی، غیرقابل پیش‌بینی و ناشی از حادثه را که در حین اجرای عملیات نصب، مونتاژ انواع ماشین‌آلات و تجهیزات و نیز نصب هر گونه سازه با اسکلت فلزی را تحت پوشش قرار می‌دهد. رشته بیمه مهندسی کالا ، ماشن آلات و تجهیزات مشتمل بر 6 زیررشته می‌باشد که عبارتند از:

بیمه تمام خطر نصب (Erection All Risks)

بیمه ای است که پروژه های درحال احداث تأسیساتی و سازه ای که ارزش اقلام مورد نصب در آنها از ارزش مصالح بیشتر میباشد از قبیل کارخانجات، نیروگاهها، پالایشگاهها، خطوط انتقال نیرو (نفت، گاز، برق)، پتروشیمی، سیستمهای مخابراتی، اسکله های نفتی و ... را تحت پوشش قرار میدهد.

بیمه شکست ماشین آلات (Machinery Breakdown)

بیمه شکست ماشین‌آلات یکی از بیمه‌های دوره بهره‌برداری است. این بیمه خسارات ماشین‌آلات و تاسیسات موجود در یک کارخانه یا کارگاه را که برای خرید و نصب و راه‌اندازی آنها سرمایه‌گزاری کلان صورت گرفته تحت پوشش قرار میدهد.


بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران (Contractors' Plant & Machinery)

این بیمه تمامی خسارت‌های وارد شده به ماشین‌آلات و تجهیزات پیمانکاران مانند لودر، بولدوزر، سایدبوم، جرثقیل و ... را که به عنوان ابزار کار پیمانکاران می‌باشند جبران می‌نماید.


بیمه فساد کالا در سردخانه (Deterioration Of Stock in Cold Storage)

این بیمه خسارت‌های وارد به کلیه کالاهای قابل نگهداری در سردخانه‌ها از قبیل مواد پروتئینی، میوه‌جات، فراورده‌های لبنی و نیز شیمیایی و داروئی را تحت پوشش قرار می‌دهد.


بیمه تجهیزات الکترونیک (Electronic Equipments)

کلیه تجهیزات و دستگاه هائی که ارزش قطعات الکتریکی و الکترونیکی از ارزش قطعات مکانیکی در آنها بیشتر باشد مانند تجهیزات رادیو تلویزیونی، مخابراتی، آزمایشگاهی، تحقیقاتی، اندازه گیری، نقشه برداری، پزشکی، کامپیوتری و ... تحت پوشش این بیمه قرار میگیرند.


بیمه عدم النفع ناشی از شکست ماشین آلات(Machinery Loss of Profits)

هرگاه بر اثر یکی از خطرات تحت پوشش در بیمه شکست ماشین آلات، خط تولید یک کارگاه یا کارخانه با توقف ناخواسته مواجه شود در آن صورت سود از دست رفته ناشی از وقفه در کار تحت پوشش این بیمه خواهد بود.

پیمانکاران

رشته بیمه مهندسی پیمانکاران مشتمل بر 1 زیررشته می‌باشد:

بیمه تمام خطر پیمانکاران(Contractors All Risks)

این بیمه خسارت‌های فیزیکی، غیرقابل پیش‌بینی و ناشی از حادثه را در حین اجرای پروژه‌های عمرانی و زیر بنایی و عملیات ساختمانی انواع سازه از قبیل ساختمان‌های مسکونی، اداری، برج‌ها، کارخانجات، سیلوها، راه‌ها، راه‌آهن، فرودگاه، سدها، پروژه‌های آبیاری و زهکشی، تونل‌ها، پل‌ها، لوله‌کشی فاضلاب، مخازن آب، موج‌شکن‌ها و مانند آن را تحت پوشش قرارد می‌دهد.

سازه ها

رشته بیمه مهندسی سازه ها مشتمل بر 2 زیررشته می‌باشد:

بیمه مهندسی عیوب اساسی و پنهان ساختمان ( Latent Defects of Buildings or LDB)

این بیمه که به نام بیمه تضمین کیفیت ساختمان نیز نامیده میشود، خطرات احتمالی ناشی از موارد تحت مسئولیت مهندسین ناظر، طراح، معمار و محاسب برای ساختمان تکمیل شده را تحت پوشش قرار میدهد. این بیمه در زمان فروش ساختمان به خریدار تحویل داده می‌شود.

بیمه ریسکهای تکمیل شده ساختمانی (Civil Engineering Completed Risks)

این بیمه خسارت‌های وارد به انواع سازه‌های احداث شده را در زمان بهره‌برداری از قبیل ساختمان‌ها، برج‌ها، جاده‌ها، راه‌آهن، فرودگاه، کانال‌های آبیاری، پل‌ها، تونل‌ها، سدها، موج‌شکن و اسکله،‌ خطوط لوله آب، نفت، گاز، فاضلاب و نیز انبارها و معادن تحت پوشش قرار می‌دهد.